Titulní obrázek

Toyota podepsala spolupráci s PSA

Japonská společnost Toyota uzavřela další dohodu o spolupráci s PSA. V plánu je nakupování lehkých užitkových vozů. Jedná se hlavně o výrobky továrny Sevelnord v severní Francii.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Informaci jako první přinesl týdeník La Tribune, nyní ji potvrdila i sama automobilka. O rozhovorech se ovšem zmínil už v dubnu 2012 tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Momentálně v závodě vznikají trojčata Citroën Jumpy, Peugeot Expert a Fiat Scudo, jak v dodávkových, tak i v osobních verzích. Kromě nich stále běží výroba velkých MPV Citroën C8 a Peugeot 807. Podle dohody bude Toyota kupovat počínaje letopočtem 2013 od 5 do 10 tisíc užitkových aut a prodávat je pod jiným názvem a se svým logem. 

Současný spolupracovník, italský Fiat, dal již před časem jasně najevo, že chce ze společného podniku vystoupit, Sevelnord by ale měl přežít. Jenže, právě proto potřebuje jinou automobilku a příchod Toyoty by pro něj mohl být východiskem ze současné prekérní situace. Tedy, alespoň z jedné. Budoucnost továrny Sevelnord závisí na nalezení nového partnera a mezi jinými podmínkami také získání ústupků od odborů. A to se tedy nyní povedlo. Japonci mají v kategorii dodávek do 3 t, do které také zmíněná trojčata patří, o něco větší model Hiace.

Poslední skutečně nová generace tohoto vozu ale přišla v polovině 90. let, takže současné, byť výrazně modernizované provedení vlastně již notně přesluhuje. Další důvod, proč do spolupráce s francouzským koncernem jít. A krizi zmítanému PSA to jistě vytrhne alespoň nějaký trn z paty. PSA v roce 2014 ukončí výrobu v továrně Aulnay.