Titulní obrázek

Toyota obohatí trh o nový automobil s vodíkovými palivovými články již v roce 2015

V roce 2015 dorazí na trh nový automobil s vodíkovými palivovými články. Toyota prozatím model plánuje prodávat v USA. Generální ředitel amerických prodejů Toyoty Jim Lentz potvrdil vývoj tohoto sedanu.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Plány na takový vůz už naznačilo dva roky staré prohlášení vedení Toyoty, kdy tvrdilo, že automobilka přišla na to, jak o 90 % snížit náklady na vozidla s vodíkovými palivovými články. S tím je spojeno i snížení ceny takového automobilu. Toyota prohlašovala, že by „vodíkový“ model mohla prodávat za zhruba 50.000 dolarů (1,02 milionu korun). Loni pak následoval koncept FCV-R.

Tento vůz dlouhý 4,7 metru měl být dle Toyoty schopen na jednu nádrž urazit skoro 700 km. Lentz neposkytl k „vodíkové“ Toyotě žádné detaily, je však více než pravděpodobné, že bude soupeřit s již prodávanou Hondou FCX Clarity. Vedle modelu na vodík Toyota počítá i s dalšími ekologickými auty, jak Lentz naznačil. V plánech jsou lehčí konvenční vozy s účinnějšími benzinovými motory a elektromobily. Dále se má rozšířit nabídka hybridů a plug-in hybridů. Automobilka také vyvíjí „pokročilé“ baterie, které mají nabídnout lepší parametry než dnešní lithium-iontové články.