Titulní obrázek

Lexus plánuje přesun výroby do USA

O rozšíření své výroby do Spojených států amerických nyní jedná společnost Lexus. Automobilka váha hlavně kvůli silnému japonskému jenu. Rozhodnout se chce právě podle vývoje tamní měny. Přesun výroby by rovněž nebyla zrovna levná záležitost.

Pokud však jen zůstane na stejné úrovni jako dnes, je přesun produkce více modelů do Severní Ameriky jen otázka času. Japonské ministerstvo financí tento týden oznámilo, že prodlouží úvěr, který má firmám pomoci s investicemi v zahraničí. I tímto tahem se chce Japonsko vyrovnat se silnou měnou. Už nyní Lexus v Severní Americe vyrábí, v kanadském Ontariu vzniká SUV RX. Výrobu v tomto závodě chce Lexus dokonce zvýšit.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Lexus přesune výrobu RX z Japonska do Kanady V budoucnu by však automobilka mohla produkovat své vozy i v USA. Kandidátem na výrobu ve Spojených státech je model ES. Ten vychází z Toyoty Camry, která se v USA vyrábí. Zhruba 70 % vozů z koncernu Toyota prodaných v Severní Americe je zde přímo vyrobeno. Toyota by toto číslo mohla ještě dále navýšit. Pravděpodobné je zvýšení produkce v USA, japonská automobilka by ale mohla vyrábět i v sousedním Mexiku.

V současnosti má Toyota v Mexiku jedinou továrnu. Lexus není jedinou japonskou automobilkou, která kvůli silnému jenu přesouvá výrobu mimo zemi vycházejícího slunce. Například Nissan bude crossover Rogue vyrábět v Jižní Koreji a v USA.