Titulní obrázek

Francie zvyšuje podporu u aut s alternativním pohonem

Pomocí šrotovného zachraňovala francouzská vláda před lety své automobily. Nyní je tu další pomoc. Vláda tak chce zvýšit podporu na auta s alternativním pohonem. Ovšem tyto příspěvky se budou týkat pouze výrobců ve Francii - Peugeotu a Toyotě.

Povinné ručení online: neobíhejte pojišťovny a nezvěte si domů pojišťovací poradce? Využijte sjednání povinného ručení online přes internet. Ušetříte drahocenný čas, v kalkulátoru pojištění naleznete optimální sazbu pro vaše vozidlo a navíc výrazně ušetříte.

Ministerstvo průmyslu uvádí, že příspěvek na nákup plně elektrických automobilů se zvýší o dva tisíce na 7 tisíc eur, tedy asi 179 tisíc korun. Příspěvek na hybridní vozy se zdvojnásobí a dosáhne 4 tisíc eur, což je zhruba 102 tisíce korun, týkat se ale bude jen vozů vyrobených ve Francii, tudíž jen automobilek Peugeot a Toyota.

Socialistická vláda vedená prezidentem Françoisem Hollandem čelí situaci, kdy se v odvětví výroby automobilů bude muset vypořádat s další vlnou propouštění. Největší francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën se totiž chystá propustit až osm tisíc zaměstnanců, což představuje kolem deseti procent její pracovní síly.

Problémy, s nimiž se automobilový sektor potýká, se ale zdaleka neomezují na Peugeot. Prodej aut v Evropě v prvním pololetí klesl o téměř sedm procent a největší propad postihl Francii, Itálii a Španělsko. Prodej se tam snížil minimálně o deset procent. Jednou z mála automobilek, kterým se daří hospodářský útlum překonávat, je Volkswagen. Vděčí za to především své přítomnosti na mnoha trzích, včetně Číny, Spojených států a Brazílie.

Soubor nových opatření uvolní až 150 milionů eur v podobě státem garantovaných půjček určených subdodavatelům. Ti jsou nynějším útlumem výroby silně zasaženi. Vláda také bude mít nově povinnost při nákupech automobilů objednat alespoň čtvrtinu elektromobilů nebo hybridů.